Aktualności

Aktualności ze świata OZE

Pływające instalacje fotowoltaiczne

Pływające instalacje fotowoltaiczne 


Czy pływająca instalacja fotowoltaiczna ma sens? 

Instalacja pływająca na specjalnej konstrukcji ustawiona zostaje na wodzie. Okazuje się, że to rozwiązanie ma swoje zalety, i jest stosowane w wielu miejscach na świecie.

Pomysł ten zaczerpnięty z Dalekiego Wschodu coraz częściej wykorzystywany jest w Europie. 

Wygląda na to, że umieszczenie modułów PV na wodzie pozwala zwiększyć produkcję energii elektrycznej, lecz cały proces zależny jest od warunków klimatycznych w danym państwie, i dokładnej analizie czy wymagane czynniki są spełnione, by taka inwestycja okazała się opłacalna. 

Pływająca instalacja fotowoltaiczna ma na celu wyprodukowanie większej ilości energii, ze względu na lepsze chłodzenie paneli w upalne dni oraz mniejszą ilość kurzu, i pyłu unoszącego się nad taflą wody, co pozwala uchronić panele przed zabrudzeniem, a w konsekwencji tego, spadkiem ich efektywności. Kolejną zaletą jest odbijające się światło od tafli wody co wpływa na zwiększenie wydajności modułów PV. 

W Chinach instalacje takie często stawia się na pokopalnianych zbiornikach wodnych. W 2017 roku w prowincji Anhui, powstała 40 MW fotowoltaiczna elektrownia pływająca. 

Wady pływającej instalacji fotowoltaicznej.

Instalacje fotowoltaiczne pływające posiadają również swoje wady: są bardzo podatne na falowanie w czasie wiatrów, ograniczają dopływ światła do akwenów co przekłada się na pogorszenie gospodarki rybackiej, konstrukcje muszą być bardziej odporne na korozję co czyni je droższymi.