Jak to działa?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna? Wszystko co powinieneś wiedzieć!

Jak działa instalacja Fotowoltaiczna i z czego się składa?

Jak uniezależnić się od podwyżek ceny za prąd i zaoszczędzić na produkcji swojej energii? 


Instalacja Fotowoltaiczna - Zasada działania?

Instalacja PV (instalacja fotowoltaiczna) produkuje energię poprzez panele fotowoltaiczne dzięki zjawisku nazywanym efektem fotowoltaicznym, polega ono na wytwarzaniu siły elektromotorycznej, która powstaje w półprzewodniku. W wyniku padania światła na ogniwo krzemowe energia słoneczna zostaje przemieniona w energię elektryczną.

By odebrać energię wytworzoną z paneli potrzebny jest inwerter (falownik). Inwerter przetwarza prąd stały płynący z paneli fotowoltaicznych, w prąd przemienny o parametrach identycznych do tego pobieranego z sieci elektrycznej. Jest to prąd z którego korzystamy na co dzień. 

Dlaczego mój prąd trafia do zakładu energetycznego? Jakie mam z tego korzyści? 

Instalacje fotowoltaiczne sieciowe (on-grid) to instalacje, które są zintegrowane z publiczną siecią elektryczną. Tego typu instalacja pozwala:
  • Ciągłe korzystanie z energii, którą produkuje nasza instalacja,
  • Przesyłanie wyprodukowanych nadwyżek energii do sieci publicznej (dzięki czemu możemy tą energię magazynować)  
  • Instalacja On-Grid nie wymaga stosowania akumulatorów magazynujących energie, co znacznie obniża koszty jej montażu. 
Prąd wytworzony przez instalacje fotowoltaiczną ma minimalnie większe napięcie niż prąd z sieci publicznej więc wykorzystywany jest w pierwszej kolejności.

A co z nadmiarem prądu, którego akurat nie zużywam? 

Nadmiar energii wyprodukowany przez instalacje fotowoltaiczną jest przesyłany do sieci publicznej poprzez licznik dwukierunkowy, który montowany jest przez zakład energetyczny. 

Gdy posiadamy instalacje fotowoltaiczną stajemy się Prosumentami, czyli podmiotem będącym jednocześnie konsumentem energii (odbiorcą) oraz producentem z racji posiadania instalacji fotowoltaicznej. 

Jeśli zdarzy się sytuacja w której będziemy potrzebować i wykorzystywać więcej prądu niż jesteśmy w stanie wyprodukować w danym momencie, jego niedobór pobieramy z sieci publicznej. 

Dlaczego licznik musi być dwukierunkowy? Zasady rozliczania energii. 

Licznik dwukierunkowy jest niezbędnym elementem sieciowej instalacji fotowoltaicznej, jego zadanie to liczenie energii elektrycznej, którą wytworzyła nasza instalacja fotowoltaiczna, oraz pobranej energii z sieci publicznej. Jest to urządzenie, które dokonuje pomiaru dwukierunkowego przepływu prądu, tego wysłanego do sieci oraz pobranego. Na ich podstawie My (prosumenci) rozliczamy się z zakładem energetycznym. 

Mamy równo 12 miesięcy kalendarzowych od daty wprowadzenia energii do sieci na jej wykorzystanie. 
Zgodnie z ustawą OZE 1 czerwca 2016 roku, nadwyżki wprowadzone do sieci obarczone są bilansowaniem w zależności od wielkości instalacji, to znaczy, do 10 kW 1 do 0,8 powyżej 10kW  do 50kW 1 do 0,7. Czyli w przypadku mniejszych instalacji zakład energetyczny pobiera nam 20% nadwyżek oddanych do sieci, a w przypadku większy instalacji 30% nadwyżek. Dla prosumentów oznacza to, że rachunki za prąd ograniczają się do opłat stałych, które wynoszą 10 - 15 zł miesięcznie.

Czy muszę zmieniać coś w swojej instalacji elektrycznej by stać się prosumentem? 

Montaż instalacji fotowoltaicznej oraz korzystanie z niej nie wymaga zmiany instalacji elektrycznej. Instalacje PV podłączamy do rozdzielni prądu, która istnieje w każdym domu/firmie. 

Instalacja fotowoltaiczna jest dodatkowym elementem, który służy do wytwarzania własnej energii. 

Czy instalacja Fotowoltaiczna się opłaca? 

Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca nigdy nie było prostsze.

Podstawa to Moduły PV czyli panele słoneczne, których głównym elementem jest ogniwo krzemowe. Moduły montujemy najczęściej na dachach domów prywatnych, garażach, dachach budynków firmowych, ale również na gruncie. 

Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest świetnym rozwiązaniem gdy mamy ograniczoną powierzchnię dachu. 

Opłacalność inwestycji w fotowoltaike nie wynika tylko z niższych kosztów energii elektrycznej, ale również z ekologii, zadbajmy razem o czyste powietrze! 

Systemy fotowoltaiczne są bezobsługowe, ich praca nie wiąże się z żadnymi nakładami finansowymi oraz czasowymi ze strony inwestora.

Instalacja fotowoltaiczna nie szkodzi środowisku oraz nie wymaga specjalnych zezwoleń, jeśli jej moc nie przekracza 50kW.

Warto również pamiętać o obecnych dofinansowaniach w postaci dotacji na instalacje fotowoltaiczne przez co inwestycja zwraca się już po 6-7 latach przy zdolności paneli do produkcji prądu minimum 25 lat. 
Reszta okresu korzystania to Czysty Zysk i Oszczędności. 

Z czego wynikają oszczędności? 

Nasze oszczędności wynikają z uniezależnienia od wzrostu cen energii elektrycznej, wykorzystując darmowy prąd z własnej elektrowni słonecznej. 

Nadmiar wytworzonej energii przesyłamy do naszego zakładu energetycznego by odebrać go później! Zgodnie z ustawą o OZE dla instalacji prosumenckich, właściciel mikroinstalacji (instalacji do 50kW), może przesyłać nadwyżkę energii do sieci publicznej i odebrać ją w ciągu jednego roku. Nazywamy to bilansowaniem rocznym energii, czyli rozliczeniem różnicy pomiędzy prądem zużytym, a wprowadzonym do sieci w skali roku. Wynika z tego, że energię wyprodukowaną, oddaną do sieci, prosument może odebrać w innym momencie, czyli produkując energię w czerwcu, możemy odebrać ją w styczniu następnego roku. Magazynowanie swojej energii elektrycznej w sieci to opłacalne rozwiązanie, które uniezależnia właściciela instalacji PV od wzrostu rachunku za prąd.  


Zresetuj RACHUNKI już dziś! 

Zainwestuj w instalacje! 

Poczekaj na zwrot inwestycji!

Zarabiaj na swojej inwestycji poprzez oszczędzanie!

To proste, zadbaj o swoją energię oraz finanse!